OBEC DOUBRAVY

Hasiči

Historie sboru dobrovolných hasičů v Doubravách

Velké požáry, které otřásly naší obcí, se udály r.1839. V březnu při svatbě v čísle 7 vznikl požár od střelby z lovecké zbraně. Vyhořely domy od čísla 7 až po číslo 31 i zvonice a dále shořelo Horňansko a část stodol na Sůchově v humnech. Foukal jižní silný vítr.

Další velký požár se udál v naší obci r.1886 o žních, byl založen v čísle 83 po hádce v hostinci neznámým člověkem, který pak utekl. Vyhořeli domy č. 5, 6, 7, 8, 83, 9, 10, 12.

Tyto velké požáry daly podnět k založení dobrovolného hasičského sboru v Doubravách.

1896

Sbor dobrovolných hasičů v Doubravách byl založen 28.dubna 1896 za představeného obce Jana Buňaty, tehdejšího starosty obce. Svolal schůzi do zasedací místnosti singulární hospody. Zúčastnila se jí většina občanů obce.

Na této schůzi padl návrh k sestavení prvního dobrovolného sboru. Po delší debatě se dohodly, že tuto myšlenku uskuteční. Ještě téhož dne složili první výbor, a zaslaly depeši na okresní hejtmanství, se sídlem toho času v Uherském Brodě.

Na základě nařízení slavného hejtmanství ze dne 28. dubna se předkládá nově utvořenému dobrovolnému sboru hasičskému v Doubravách obraz hasiče, zaslání spolkového oděvu, jakož i seznam signálů, jichž budou ve službě užívati, hodlají dáti ku schválení veleslavnému místodržitelství.

Hejtmanství, které v brzké době zasedalo, užívání dotyčného oděvu a signálu jim povolilo a schválilo.

První výbor dobrovolných hasičů v Doubravách:

starosta sboru Buňata Jan starosta obce
velitel sboru Berger Josef učitel
Mikel Josef čp. 80
Mikel František čp.12
Mikulec Jan čp. 54
Mikel Jan čp. 83
Jurák František čp. 9
Gregor František čp. 5
Mikel František čp.3
Pastyřík Vincenc čp.68
Chmela čp.36
Pavelka čp.47
Mikel J. čp.1
Habrovanský František čp.24
Šiška Vincenc čp.6

Tento výbor zůstal až do roku 1903, kdy byl dohodnut nový výbor, který měl 42 členů.

Když se v druhé polovině 19.století objevily první ruční stříkačky tažené ručně i koňmo, bylo přikročeno k organizovanému náboru občanů do řad obránců majetku proti ohni a přírodním živlům.

V tomto roce byla zakoupena i stříkačka, a to od firmy Smékal v Čechách u Prostějova, pro kterou se vydali představitelé hasičstva. Stála 600,– Kč. Na stříkačku, která na tu dobu byla dosti drahá, se peníze musely vybrat sbírkou po občanech. Každý dal dobrovolný příspěvek. Zakoupeny byly taky dvě berlovky na menší obsah vody. Dále savice a hadice, pro které se jelo na kolech až k Brnu a výstroj pro dvacet mužů.

Tolik o těžkostech, které měli naši zakládající členové. Pořádaly se pak různé sbírky po občanech, pořádali se zábavné podniky, ze kterých pak byla zakoupena nová výzbroj a výstroj pro ostatní členy.

Činnost hasičského sboru dále pokračovala, někteří členové přicházeli a jiní zase odcházeli.

Sbor vyjížděl i dvakrát za týden k požárům, které vznikali v okolních vesnicích. Za pomoci a spolupráce občanů bylo mnoho uchráněno. Mnohdy jsou naši členové přehlíženi a činnost dobrovolných hasičů u mnoha občanů není doceněná.

Za nějaký čas udělali cvičení. Byla provedena první zkouška ohně u (Petrášů) Mikla čp.1.

Cvičení se vydařilo, cvičilo se již s ruční stříkačkou, která byla dovezena koňmi.

1903

V lednu 1903 byla uskutečněna výroční schůze, na které bývalí členové dobrovolného hasičského sboru odstoupili, byli zvoleni noví.

Činnost tohoto sboru a výboru byla velmi dobrá, zařizovali a uskutečňovaly se různé společenské akce, ukázkové cvičení na návsi. Výtěžek sloužil pro další činnost tohoto dobrovolného sboru.

1904

Sbor dobrovolných hasičů v Doubravách konal dne 6. ledna výroční valnou hromadu (výroční schůzi), při které se konaly volby. Bylo provedeno hlasování, při kterém vyhrál Jan Máčala jako předseda se 14 hlasy, Jan Malota a Jan Mikel získali 10 hlasů, Čeněk Pastyřík, František Mikel 9 hlasů.

Sbor měl 23 členů činných a 5 přispívajících.

1907

Ani tento rok nezaznamenal pokles v činnosti sboru. Spolková činnost byla pravidelná. Uskutečnila se teoretická i praktická cvičení. Výbor se scházel k projednání běžných spolkových záležitostí. Konaly se též tradiční slavnosti a vystoupení sboru v obci i blízkém okolí.

1909

Valná hromada se konala dne 27. prosince za přítomnosti 27 členů. Během roku bylo 6 výborových schůzí. Sbor se zúčastnil tohoto roku hašení požáru v obci. S jejich pomocí byl požár zlikvidován a škoda byla jen nepatrná.

1913

Stav sboru je 30 členů činných a 5 členů přispívajících. Tento rok se vyznačuje lepší a pravidelnější spolkovou činností. Jde o výborové schůze a valnou hromadu i slavnosti. to vše svědčí o aktivní činnosti sboru. Příkladná byla především spolupráce se všemi ostatními sbory i složkami, které v té době v obci existovaly.

1914

Vypukla první světová válka. Někteří muži museli narukovat na vojnu. Ve sboru zůstalo jen několik členů, ale ti se museli starat natolik, aby celková činnost sboru mohla pokračovat dál a zasahovat u každého požáru.

Image0064.jpg

(archív obce)

1915

23. dubna v dopoledních hodinách vypukl požár v kůlně při obytném dřevěném domku J. Mikla čp.55 u Štěpánů v Chalůpkách. Oheň způsobil 5letý chlapec. Plameny zachvátily doškovou střechu Štěpánových a od toho se chytili další obytné domy J. Běloty čp.32, Andrýskových čp.76, Škaredové čp.73, Šůstkových čp.74, Mikulcových čp.54, Pekařových čp.11. Celkem shořelo 9 domů.

2. ledna vznikl požár v panském dvoře. Požár vznikl od vadného komína. Shořela celá střecha po celé délce až po nynější obytnou část. Požár trval celé 3 dny.

1916

V roce 1916 slavil náš sbor 20. výročí svého založení a trvání. Oslava se konala v létě. Uskutečnilo se praktické cvičení, které bylo spojeno s poplachem. Byl uspořádán společný průvod obcí a slavnostní výlet. Valná hromada se konala 5. ledna, účastnilo se jí 25 činných členů, 4 přispívající. Valná hromada měla vysokou úroveň, bylo vzneseno mnoho dotazů k hospodaření sboru.

Image0058.jpg

(archív obce)

1918

Skončila první světová válka. Rakousko-uherská monarchie byla poražena a rozpadla se na několik států. Jedním z nich byla i naše republika. 15.2. je svolána valná hromada, která se konala v místní hospodě. Byla to první schůze členů dobrovolného hasičstva ve vytvořeném samostatném státě Československé republiky.

Byla uctěna padlých a zesnulých členů sboru. Byla provolána sláva prvnímu prezidentu republiky. Hasičský sbor v prvních letech nové republiky nebyl po finanční stránce na tom dobře. Veškerou výzbroj a výstroj si museli hasiči pořizovat ze zvláštních akcí a sbírek, které se konaly při každé příležitosti.

hasici1920.jpg

Hasiči kolem roku 1920 (archív obce)

1920–1924

Hasičský sbor zakládá divadelní kroužek. Hrálo se drama Maryša, které mělo velký ohlas a hrálo se vícekrát. Za jedno z představení se za peníze pořídily nové uniformy pro deset mužů.

Zábavy bývaly na fašanky a na hody, které jsou v naší obci třetí neděli v měsíci říjnu a nazývají se – hody císařské.

1925

Bylo takzvané aplikační cvičení, které se konalo v Kaňovicích za účasti hasičských sborů Doubrav, Vel. Ořechova a Ludkovic. Na toto cvičení se dostali k ohni jako první. Proběhlo v neděli v dopoledních hodinách a jeli na stříkačce, kterou táhli koně Záhorovy (Gustovi) z čp.19.

hasici_doubravy_1925-1930.jpg

Hasiči 1925–1930 (archív obce)

1932

Účast při hašení požáru v Hřivínově Újezdě. Byl to jeden z největších požárů v této obci. Shořel celí horní konec (Chalůpky), byli u požáru jako jeden z prvních sborů.

Dále další požár v této obci (Hřiv. Újezdě), hořel mlýn p. Mazáče. Hasili to sami hasiči z Doubrav.

1936

Konala se velká slavnost, na kterou byli pozvány okolní sbory. Byli pozváni i zástupci okresního výboru. Slavnost probíhala ke 40. výročí založení sboru dobrovolných hasičů v naší obci. Při této příležitosti byli uděleny zakládajícím členům pamětní medaile a odznaky za zásluhy ve sboru.

hasici_sbor_cca_1938

Hasičský sbor cca 1938 (archív obce)

1939

Činnost sboru v tomto roce v důsledku mnichovské dohody ochabla. Sbor plnil jen nutné úkoly z hlediska požární ochrany v místě a okolí. Sbor dobrovolných hasičů v Doubravách těžce nesl roztržení republiky a vytvoření protektorátu Čechy a Morava a svobodného Slovenského štátu v březnu tohoto roku. Ve sboru nastalo období pasivity a plnění jen nejnutnějších úkolů a nařízení. Vzhledem k tomu, že podle nařízení Oberlandrátu se muselo žádat o povolení schůze nebo jiné kulturně výchovné akce 3 týdny předem, rozhodl se sbor konat jen pracovní schůze, na které nebylo třeba žádat o povolení. Činnost sboru však pokračuje dále, členové musí provádět noční požární hlídky. Materiál a hlavně benzín je přísně střežen obecním úřadem. I u nás se musely hasiči podřídit zajmu „Říše“. Začala druhá světová válka.

1943

Rok 1943 se vyznačuje tlakem okupace. Je zajímavé, že hitlerovský pozdrav, který byl nařízen krajským velením hasičstva, se v naší obci neujal, protože členové hasičů pociťovali odpor k válce a ke všem, kteří spolupracovali s hitlerovci.

1945

V tomto roce skončila II. světová válka. 1 května naše obec byla osvobozena příslušníky spojeneckého rumunského sboru. Po válce začala činnost našeho sboru pokračovat normálně. Byl utvořen nový výbor.

1946

Tento rok oslavil hasičský sbor v Doubravách 50 let svého trvání. Při této příležitosti se konalo také divadelní představení. Toto představení probíhalo v místním hostinci. Zúčastnili se ho všichni členové sboru a naši občané.

Zúčastnili jsme se také vystoupení hasičstva v okolních obcích.

hasici_s_devcaty.jpg

Hasiči s děvčaty (archív obce)

1949

V tomto roce se činnost hasičů v naší obci zlepšila. Bylo to tím, že nastal nový převrat ve výboru. Výbor začal pracovat velmi dobře. Projevilo se to i tím, že tento rok už startovala na okrskové soutěži také družstva žáků. Pod vedením referenta mládeže, kterého dělal p. Mikel, se naše družstva probojovala na jedna z prvních míst.

1950

Začátkem tohoto roku se činnost sboru zaměřila na školení, které se konalo jednou do měsíce. Tam si ověřovali všichni členové mladí i starší, své znalosti o požární technice, jak se sní má zacházet. V jarním období se čistili vodní nádrže, upravovalo se okolí, opravovala se zbrojnice a další práce, které si hasiči dělali pro sebe i pro ostatní občany.

Měsíc červen přinesl pro náš sbor slavnou událost, neboť v březnu tohoto roku dostal novou stříkačku. Byla to první motorová stříkačka u nás. V tomto měsíci byla nová stříkačka posvěcena.

HU_hasici_s_trumpetou.jpg

(archív obce)

1951

Rok 1951 byl v historii hasičstva v naší obci velmi významným, neboť v tomto roce se sbor dobrovolných hasičů, jak se tato složka do té doby jmenovala, přejmenoval na místní jednotu Československého svazu hasičstva. V tomto roce zakládali u nás nové družstvo ženy. Jsou velmi aktivní a práce s hasiči se jim líbí. Poslouchají dobře svého velitele, poctivě předvádějí nácviky. Odrazilo se to i na soutěži našeho okrsku, kde skončili jako první a na okresní soutěž jely velmi rády. Na okresní soutěži skončily zase jako jedny z prvních.

1952

Na počátku roku měla místní jednota Československého svazu hasičstva 30 členů činných a 12 přispívajících. Ožehavým problémem tohoto i příštího roku bylo rozšíření členské základny nejen o členy, ale také o členky, zejména z řad mládeže. Jediný úspěch bylo získání dorostu. Byli to ti nejmladší z naší vesnice, po kterých jsme požadovali, aby se staly členy naší organizace.

V tomto roce byl požár v naší obci v domě čp.64 u Miklů (Fabišů). Shořela celá střecha.

Image0059.jpg

(archív obce)

1953

Situace členské základny se trochu zlepšila. Počet členů vzrostl. Výcviková činnost v tomto roce byla velmi bohatá. Výcvik prováděla 3 družstva. Bylo to družstvo mužů, žen a dorostu. Uspořádali jsme v tomto roce okrskovou soutěž, na které zacvičily velmi dobře naše ženy. Dále byly pořádány brigády v místním JZD, podílelo se na nich 20 členů sboru, kteří odpracovali zdarma 1000 hodin. V místní hospodě se občanům uspořádaly přednášky na téma požárovost a proti požární prevence. Protipožárním prohlídkám věnovali naši členové důkladnou pozornost. Byla vysílána protipožární relace v místním rozhlase.

27. října v 11 hodin dopoledne vypukl požár ve stodole Františka Dudy čp.42 na Chalůpkách. Foukal silný boční vítr, takže v půl hodině shořela celá stodola.

1956

Rok 1956 se vyznačoval také přípravou k 60. výročí založení našeho sboru. Program oslav byl velmi pečlivě připraven. V 9hod. byl položen věnec k pomníku padlých na dolním konci obce u Pavelkového čp.53. V odpo­ledních hodinách pokračovaly slavnosti na místním hřišti. Byly předvedeny různé hasičské nácviky a různá cvičení, kterých se zúčastnily i okolní sbory. Oslavy vyzněly důstojně a zdařily se.

HU-u-hasicskeho-auta-1956-1961.jpg

Hasiči 1956–1961 (archív obce)

1964

Podařilo se rozšířit členskou základnu i získat družstvo žáků do soutěže, kteří v ní obstáli velmi dobře. V prvním kole soutěže získaly žákyně první místo, v okresním kole taky první místo. Žáci v okresním kole byli třetí. Na konci roku uspořádali členové taneční zábavu a několik kulturních vystoupení, hlavně pro mládež. Koncem roku zasahovali naši požárníci, a to u požáru na horním konci na Sůchově u Dudů čp.42, kde vyhořel vepřín JZD. Požár vznikl od vadné elektrické instalace.

1976

Rok 1976 je jubilejním rokem doubravského hasičského sboru. V tomto roce oslaví 80 let svého trvání. Je jako třetí nejstarší sbor v našem okrsku. Již od prvních dní v tomto roce se konali přípravy. Zařizovali se různé propagační materiály, hlavně odznaky, které byly vydány k 80 letům trvání hasičského sboru. Vyrobeny byly ve Vlčnově v počtu 3000 kusů. Na líci odznaku je vyobrazena zvonice. Odznaky se vydaly ve třech barvách.

Oslava proběhla 1. srpna. Započala relací a zprávami v místním rozhlase, slavnostní schůzí, která se odbyla v hostinci, nástupem jednotek z okolních sborů na návsi a odchodem na místní hřiště. Do toho všeho jim vyhrávala dechová hudba ze Stříbrnic. Celá oslava vyvrcholila taneční zábavou.

Jinak jsme se celoročně zúčastňovali různých akcí týkajících se okrsku, jedná se o námětové cvičení probíhající na farmě JZD Vel. Ořechov, dále schůze, okrskové cvičení, mimo jiné odpracovali jsme v akci „Z“ 550 brigádnic­kých hodin.

1978

V tomto roce se členové výboru v nezměněné sestavě chopili práce již začátkem roku. Výborové schůze se konaly pravidelně každý měsíc za průměrné účasti 12 členů, členské schůze byli 4 a 1 výroční schůze. V tomto roce naší obcí vedla trať automobilových silničních závodů. Poprvé jsme zajišťovali pořadatelskou službu při závodech „Valašská zima,“ v letních měsících zase závody „Barum rallye.“

Jediný požár v tomto roce vznikl na skládce odpadu pod „Větřákem“ u Vavrušového čp.78. Hašení požáru se účastnili sbory s cisternami, z Vel. Ořechova a ze Zlína. Náš sbor doplňoval vodu do cisteren na návsi.

Okrsková soutěž v tomto roce proběhla v Kaňovicích za účasti 10 družstev mužů a 12 družstev žáků a žaček. Naše družstvo mužů se umístilo na 3. místě a družstvo žáků na místě prvním. Uspořádali jsme končinovou a hodovou zábavu za menší účasti místních občanů.

1979

Práce členů v tomto roce se poněkud zlepšila. Již začátkem měsíce ledna jsme uspořádali požárnický ples, na který se sešlo hodně místních občanů. Ještě v témže měsíci jsme konali pořadatelskou službu při automobilových závodech. Preventivní prohlídky proběhly bez větších závad, tento rok jsme je spojili s voděním berana. Končinová zábava proběhla v místním hostinci, vyzněla velmi dobře. Přednášku na téma „Dětem zápalky nepatří“ provedl v mateřské škole náš dlouholetý zkušený preventista.

V měsíci dubnu opět hořela skládka odpadu pod Vavrušovým čp.78. Požár trval celý týden, účastnili se ho hasiči z Vel. Ořechova a ze Zlína s cisternami, náš sbor se staral o dodávku vody do cisteren od požární nádrže na návsi. Tento rok jsme uspořádali také okrskovou soutěž na místním hřišti.

Průběžně celoročně jsme vypomáhali na brigádách na odvodňování hřiště.

V podzimních měsících byla pořádána hodová zábava za malé účasti místních občanů.

zeny1979.jpg

Soutěž v Doubravách asi rok 1976 (archív obce) 

1. řada ležící: Štěpáníková Jitka p.č. 37 později Miklová, Štěpáník Milan č.p. 38, Gregůrková Hana p.č. 67 později Miklová, Kudláčová Zdena č.p. 98 později Richtrová Zlín, Štěpáníková Miroslava p.č. 37 později Žmolíková Ludkovice.

2. řada sedící Chmela Josef p.č. 33 velitel sboru, Máčala Vojtěch p.č. 127 předseda ZO, Miklová Emílie č.p. 36 později Šenkeříková, Miklová Marcela p.č. 130 později Sklenářová Hulín.

3. Řada stojící Chmelová Ludmila p.č. 33 později Kozubíková, Máčalová Jana p.č. 25 později Olejníková, Hrbáčková Irena p.č. 128 později Hofhanzelová Zlín, Mikel František p.č. 8.

1980

Dobrou přípravou kalendářního plánu činnosti na tento rok se rozběhla práce hasičského sboru již počátkem roku velmi úspěšně. Podařilo se rozšířit členskou základnu o nové členy, dobře jsme se připravili i na okrskovou soutěž, která proběhla za nepříznivého počasí ve Hř. Újezdě. Během roku jsme uspořádali 2 taneční zábavy, končinovou a hodovou, za průměrné účasti občanů.

V podzimních měsících jsme pro všechny členy našeho sboru pořádali zájezd do jižních Čech. Výroční schůze 4.12. proběhla velmi úspěšně a končila za bouřlivé diskuse většiny členů a přizvaných hostů.

1981

Tento rok pro nás začal příjemnou událostí – byla nám přidělena na žádost obce okresní správou PO nová stříkačka i s přívěsem PPS-12. Ihned poté byli zaškoleni 2 strojníci. Pořadatelskou činnost při závodech „Valašská zima“ a „Barum Rally“ jsme absolvovali se ctí.

Okrsková soutěž proběhla v Kaňovicích, naši muži obsadili 4. místo, starší a mladší žáci 2.místo. Uskutečnilo se noční námětové cvičení na farmě JZD za účasti celého okrsku.

Odpracovali jsme hodně brigádnických hodin věnovaných opravě techniky a výstroje, vypomohli jsme JZD se svozem slámy. Ve Zlíně proběhla školení strojníků, preventistů a velitelů.

Prohlídky obytných domů proběhly i v letošním roce, navštívili jsme 115 domácností.

mladihasici.jpg

Mladí požárníci s cvičitelem a instruktorem panem Josefem Šůstkem č.p. 20.

Zleva stojí Alois Šuranský č.p. 43, nyní Svárov, Břetislav Pospíšil č.p. 94, nyní 66, František Hladiš č.p. 16, nyní 144 , Miroslav Šuranský č.p. 96 nyní Biskupice, Josef Šůstek, ml. č.p. 20, nyní Malanovice, Josef Mikulášek č.p. 118, cvičitel a instruktor Josef Šůstek st. č.p. 20, Jindřich Jurák č.p. 126, nyní 149, Alois Šuranský č.p. 96, nyní Zlín, velitel družstva Miroslav Máčala č.p.127, později Vizovice. (archív obce) 

1982

Již v zimních měsících bylo započato stěhování místnosti ve zbrojnici (byl to sklad NV). Odpracováno bylo mnoho brigádnických hodin. Uspořádali jsme končinovou zábavu za hojné účasti místních i přespolních občanů. Přednášku dětem v mateřské škole o požárech a hraní dětí se zápalkami provedli preventista a velitel. Na okrskové soutěži na Březůvkách skončilo družstvo mužů na 2. místě, starší žáci obsadili 2. místo, mladší žáci 1. místo.

16. srpna v 17.10 hod. vznikl požár v naší obci u občana Aloise Mrázka čp.26. Hořela kůlna na dvorku. Požár vznikl od zapařeného sena. Za účasti místních hasičů a některých občanů byl požár úspěšně v půlhodině lokalizován. Na dobrou myšlenku našeho výboru, postavit sušák na hadice jsme odpověděli tím, že se vykopala a zabetonovala patka nad zbrojnicí.

1983

Pokračovali práce na sušáku na hadice, který byl dokončen a postaven v červnu. Do okrskové soutěže která proběhla v Doubravách se přihlásila dvě družstva mužů a družstvo žáků. Poprvé jsme se účastnili pohárové soutěže na Kelníkách. Koncem měsíce srpna vznikl požár skládky pod Větřákem, trval 6 týdnů. Koncem roku byl navržen a schválen náš člen Jaroslav Pavelka čp.133 za kronikáře našeho sboru.

1984

Koncem měsíce ledna vypukl opět požár na smeťáku pod Větřákem, hořelo ve 2.00 hod. v noci a naše jednotka dodávala vodu do cisteren z Vel. Ořechova a Zlína. V letošním roce jsme připravili 7 členů ke zkouškám „Vzorný požárník“ III. st. Na okrskové soutěži skončila dvě družstva mužů na 4. a 6. místě, družstva žáků na 3. a 1. místě. Již řadu let se nám nepodařilo postavit družstvo žen. Účastnili jsme se pohárových soutěží na Kelníkách a Horní Lhotě. Po velké bouřce jsme proplachovali studny, protože se do nich vylila voda z potoka. Námětové cvičení proběhlo v Doubravách na kravínech JZD. Připravili jsem zájezd do severních Čech, kterého se zúčastnili všichni členové včetně rodinných příslušníků.

1985

V lednu v obci zase hořelo, tentokrát u Hlaviců č.p.107, z nezjištěných příčin chytla střecha kůlny na dřevo. Okrsková soutěž se konala na Provodově za nepříznivého počasí. Velmi se vydařil hasičský ples, proběhl v dobré náladě a občané odcházeli v ranních hodinách. V měsíci říjnu jsme uspořádali hodovou zábavu a koncem roku byla pro nejmenší připravena mikulášská nadílka.

Na výroční schůzi konané koncem roku byl zvolen staronový výbor:

Předseda Miroslav Skovajsa č.p. 119

Ref. pol.vých. práce Jaroslav Mikel č.p. 31

Preventista Josef Janča č.p. 22

Velitel Josef Říha č.p. 89

Jednatel Vojtěch Novosád č.p. 129

Hospodář Karel Jurák č.p. 50

Organ. referent Josef Pavelka č.p. 53

Mat. tech. referent Vlastimil Sedláček č.p. 117

Referent CO Alois Kolařík č.p. 39

Referent mládeže Jaroslav Mikel č.p. 31

Kronikář Jaroslav Pavelka č.p. 133

Strojník Jaroslav Novosád č.p. 102

Pokladník Marie Juráková č.p. 50

Revizor Jaroslav Chmela č.p. 64

Revizor František Mrázek č.p. 17

hasici_2.jpg

(archív obce)

1986

Tento rok byl pro náš sbor slavnostní. Připravovali jsme se na oslavu 90. výročí od založení SDH v Doubravách. V dubnu jsme se účastnili hašení požáru v Hř. Újezdě u Chmelových na samotě, který vznikl vypalováním trávy, hasili jsme lopatami a větvemi. Účastnili jsme se velkého množství pohárových soutěží – Mladcová, Kelníky, Hř. Újezd, Prštné, Částkov, Strání-Květná, Hostišová, Hor. Lhota a Doubravy.

Oslava k 90. výročí založení sboru vyvrcholila za velmi pěkného počasí 27.7.1986 na výletišti v Doubravách. Nejprve začaly ukázky staré techniky, ruční stříkačku taženou koňmi předvedli hasiči z Ludkovic. Nejnovější techniku představil požární sbor Zlína a družstvo doubravských žen. Žáci a žačky předvedli požární útoky a na závěr proběhla pohárová soutěž o putovní pohár předsedy MNV za účasti 18 družstev.

1987

Podařilo se nám rozšířit ženskou základnu, a tak po mnohých letech začalo fungovat družstvo žen. Na místním hřišti jsme pořádali okrskovou soutěž, ve které nás reprezentovalo 7 družstev – muži, ženy, dorostenci, st. žáci, st. žačky, ml. žáci a ml. žačky. Mimo mužů a st. žáků se zbývajícím družstvům podařilo vybojovat 1.místo.

Koncem června přišla velká bouřka, která nanesla na celou náves hromady hlíny a kamení, strhlo to i okrasný plot mateřské školy. Odklízení dalo spoustu práce. Navíc vypukl u Lysoňků č.p. 83 požár, který zachvátil celou stodolu a vedle stojící seník. Foukal silný vítr, voda se brala z požární nádrže, která však byla brzy vyčerpána, hasilo se tedy vodou z potoka.

Námětové cvičení proběhlo na farmě na Vel. Ořechově. Zájezd byl tentokrát do Nízkých Tater. Výroční schůze poprvé proběhla na šatnách TJ – Sokol za velmi hojné účasti mládeže.

hasici_1.jpg

(archív obce)

1988

Činnost sboru začala přípravami na plesovou zábavu. Připravili jsme pro naše členky a manželky členů i oslavy MDŽ. Uspořádali jsme sběr železného šrotu na JZD. V dubnu jsme zasahovali při požáru kůlny na Březůvkách.

Okrsková soutěž proběhla v Dobrkovicích, připravili jsme 8 družstev. Muži získali 3.místo, dorostenky 2.místo a ostatní družstva místo 1. Podařilo se nám vyhrát i pohár předsedy JZD. Přehlídka útoků proběhla také na dětském dnu. Při závodech Barum Rally 10 našich členů účinkovali jako pořadatelé.

Hodová zábava nás velmi zklamala, neboť byla velmi malá účast občanů. Výroční schůze proběhla opět na šatnách TJ Sokol, účastnilo se 85 lidí – 27 členů, zbytek děti a místní občané.

K 1.1.1989 má náš sbor 34 členů starších 18 let.

doc01185220120612044802_001.jpg

(archív obce)

1989

V tomto roce nám národní výbor dal k dispozici místnost – bývalý sklad. Myšlenka rozšířit zbrojnici o klubovnu nám dodala chuť do práce. Zateploval se strop, prováděla se nová elektroinstalace, nové omítky a taky izolace a podlaha. Po dohodě s výborem se neuskutečnila plesová zábava a končiny proběhly za účasti občanů.

Okrsková soutěž na Vel. Ořechově byla provázena nepříznivým počasím. Na 1. místě skončili ženy st., st. žačky, ml. žačky, ml. žáci, na 2. místě se umístily ml. ženy a družstvo mužů skončilo na 6.místě. Ženy postoupily do okresní soutěže do Otrokovic, kde obsadily 3. místo.

V červenci jsme uspořádali filmový festival na hřišti.

17.8. v pravé poledne vypukl požár způsobený balíkovačem slámy v katastru obce Doubravy u kravína. Shořelo několik hektarů slámy, traktor i balíkovač. Před topným obdobím proběhla relace v místním rozhlase.

1990

Tento rok si každý hasič musí pamatovat. Byl ve znamení dokončovacích prací na hasičské zbrojnici – oprava krytiny, nové oplechování, nová fasáda. Odpracovali jsme mnoho brigádnických hodin, uvnitř se vybudovala zasedací místnost s veškerým vybavením, malá kuchyňka i sociální zařízení, vše v hodnotě 150.000 Kč.

Dařilo se nám i na pohárových soutěžích. Při návratu z jedné z nich ze Strání-Květná se náš automobil stal nepojízdným. Velmi ochotně se do oprav pustil Jaroslav Novosád, přestože byl čas hodových oslav.

Slavnostní otevření hasičské zbrojnice proběhlo na sklonku roku, kdy byli přizváni i zástupci okresního výboru ČSPO a obecního úřadu. Podařilo se nám rozšířit hasičskou základnu na 44 členů, z toho 12 žen. V tomto roce se Svaz požární ochrany přejmenoval na Sbor dobrovolných hasičů. 

1991

Práce sboru v tomto roce mírně ochladla, nejspíš jsme byli vyčerpáni nasazením v roce předešlém. Pro malou účast místních občanů se nekonala ani plesová zábava. Tradiční končiny s voděním medvěda a pochováváním basy však proběhlo.

Organizovali jsme okrskovou soutěž v Doubravách. Do soutěže se přihlásilo několik družstev – 1. místo obsadily ženy a st. žačky, ml. žačky získaly 2. a 3. místo, ml. žáci a st. žáci obsadili 2.místo a dvě družstva mužů vybojovala 3. a 6.místo. Pohárových soutěží v širokém okolí se účastnili muži i ženy.

V létě proběhl desetidenní filmový festival na výletišti na hřišti.

1992

Rok začal okrskovou valnou hromadou na Březůvkách. Plesová zábava se neuskutečnila, zato končiny se vyvedly a bujarého veselí si užili i místní občané. Zúčastnili jsme se okrskové soutěže v Hř. Újezdě (pořadatel Kaňovice) se 6 družstvy. Muži obsadili 6.místo, st. páni 2.místo, ženy 1.místo, dorostenky, ml. žáci a st. žáci 1.místo.

Ženy postoupily do okresního kola do Biskupic, obsadily 2.místo. Měli jsme také zástupce jednotlivců na 100 m překážek žen. Reprezentovala nás Petra Juráková č.p.147, z 15 závodnic skončila na 1.místě, které ji zajistilo postup do krajské soutěže konané ve Ždáru nad Sázavou, kde vybojovala 20.místo ze 120 závodnic.

Na hřišti v Doubravách se konala ještě pohárová soutěž, které se zúčastnilo rekordní počet 27 družstev. Bohužel našim se tentokrát nedařilo tak, jak bychom chtěli.

Dlouholetý výbor odstoupil a na valné hromadě byl zvolen výbor nový, který svou práci započal 1.1.1993.

Starosta Vlastimil Sedláček č.p. 118

Zástupce Oldřich Maron č.p. 120

Velitel Jaroslav Mikel ml. č.p. 31

Zástupce Vladimír Gajdůšek č.p. 167

Strojník Stanislav Kudláč č.p. 36

Preventista Dobromil Šubarda č.p. 7

Hospodář Josef Gregůrek č.p. 140

Kulturní referent František Duda č.p. 126

Miroslav Záhora č.p. 116

Referent CO Michal Vinš č.p. 135

Referent mládeže Milan Gajdůšek č.p. 130

Pokladník Marie Juráková č.p. 147

Jednatel Jan Janča č.p. 130

1993

Sbor začal pod novým vedením svoji činnost nepříliš brzy. Plesová zábava se nekonala, schůze byla svolána hlavně k zabezpečení končinových oslav.

Okrskové soutěže v Kaňovicích se účastnila pouze 4 družstva – muži, ženy, žáci a žačky. Nejlépe se vedlo našim ženám, které získáním 1. místa postoupily do okresní soutěže, kde náš sbor úspěšně reprezentovaly.

Okrskové námětové cvičení proběhlo v Doubravách na místní farmě v ZD. Byla prověřena rychlost zásahu a dodávka vody.

Hodová zábava proběhla za poloviční účast našich členů. Valné hromady se účastnilo pouze 19 členů a 2 hosté.

30.12. vznikl požár u Malaníků č.p. 8 od vadného komína shořela celá střecha nad obydlenou částí objektu. ZA pomoci místních občanů se podařilo požár včas lokalizovat. Zde se ukázala oprávněná potřeba zachovat činnost s sboru.

Náš sbor čítal 44 členů, z toho 10 žen.

1994

Práce výboru i celého sboru stagnovala, snížil se zájem některých členů i výboru o dění celé organizace. Do příprav na okrskovou soutěž se práce ve sboru nikterak nevyvíjela.

Okrskové soutěže na Vel. Ořechově se účastnila družstva žáků a žaček, dále družstvo žen a mužů. Ženy se opět probojovaly do okresního kola, kde v Biskupicích skončily na 2.místě. Muži startovali na okresním poháru „Grand-Prix“, ale bez většího úspěchu.

Významnou akcí tohoto roku bylo svěcení zvonu naší zvoničky. Slavnost proběhla na hody, kdy členové našeho sboru asistovali obecnímu úřadu při organizaci, zač se jim doslalo zaslouženého ocenění z řad našich občanů. Někteří členové vypomáhali na přípravě a celé akci folklórního festivalu „Luhačovické zálesí v písni a tanci“.

Jelikož výbor nepracoval, jak by si ostatní členové přáli, na valné hromadě byl zvolen nový výbor a vyměněni byli členové, kteří se nedokázali plně věnovat své práci ve sboru.

Starosta Vlastimil Sedláček č.p. 118

Zástupce Ladislav Maron č.p. 120

Velitel Libor Kudláč. č.p. 36

Zástupce Vladimír Gajdůšek č.p. 167

Strojník Stanislav Kudláč č.p. 36

Preventista Jiří Žáček č.p. 128

Referent mládeže Milan Gajdůšek č.p. 130

Jiřina Novosádová č.p. 129

Referent dorostu Zdenek Brtníček č.p. 145

Pokladník Marie Juráková č.p. 147

Jednatel Markéta Mrázková č.p. 128

Kandidáti do okrskového výboru:

Miroslav Skovajsa č.p. 119

Marie Juráková č.p. 147

Sbor má 36 činných členů, z toho 7 žen.

HU_humenko.jpg

Historické foto (archív obce)

1995

Výbor v doplněném složení o nové členy začal pracovat lépe, a to bylo znát i na dobrém zastoupení na okrskové valné hromadě na Březůvkách, konané začátkem roku. Členové výboru se účastnili fašankových oslav i dalších tradičních zvyků.

Do okrskové soutěže konané v Dobrkovicích nastoupilo 6 družstev. Družstva žáků skončila na 1. a 2. místě, družstvo žaček na 2. a 3.místě, muži na 2.místě a ženy svým umístěním obhajovaly náš okrsek ve 2.kole okresní soutěže, kde skončily na 2.místě. Tato okresní soutěž se konala v Doubravách.

Námětového cvičení na Kelníkách paseky se zúčastnilo mladé družstvo můžu.

Členské schůze probíhaly častěji, neboť se mimo celoroční práce projednávala i příprava 100. oslav založení Sboru dobrovolných hasičů Doubravy.

Zpracováno dle publikace „100 let dobrovolného hasičského sboru obce Doubrav“

EU
Luhačovské Zálesí
Evropská Unie
Luhačovice
Zlínský kraj
  Prosím čekejte...